List
of Position Holders
1. Event Name: 100 meter race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Anil Kr. Vishwakarma
|
B. Pharma
|
2nd
|
2nd
|
Arun Kr. Chaudhary
|
B. Tech. (E.E.)
|
3rd
|
3rd
|
Chandresh Chaudhary
|
BioTech.
|
2nd
|
2. Event Name: 100 meter race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Pooja Kushwaha
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
2nd
|
Geeta Yadav
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Surbhi Sharma
|
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
3. Event Name: 200 meter race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Surya Pratap Singh
|
B. Pharm.
|
3rd
|
2nd
|
Anand Kr. Gahlaut
|
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Abhishek Chaurasia
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
4. Event Name: 200 meter race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Pooja Kushwaha
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
2nd
|
Geeta Yadav
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Ruchi Singh
|
B. Tech. (E.E.)
|
1st
|
5. Event Name: 400 meter race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Surya Pratap Singh
|
B. Pharm.
|
3rd
|
2nd
|
Surya Pratap Yadav
|
B. Tech. (E.E.)
|
1st
|
3rd
|
Sudhir Rai
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
6. Event Name: 400 meter race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Pooja Kushwaha
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
2nd
|
Ajeeta
|
B. Pharm.
|
2nd
|
3rd
|
Mamta
|
B. Pharm.
|
1st
|
7. Event Name: 800 meter race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Surya Pratap Singh
|
B. Pharm.
|
3rd
|
2nd
|
Harendra Kr. Yadav
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
3rd
|
3rd
|
Dilip Kumar
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
3rd
|
8. Event Name: 800 meter race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Prabhawati
|
B. Tech. (E.I.E.)
|
2nd
|
2nd
|
Pooja Kushwaha
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Ruchi Singh
|
B. Tech. (E.E.)
|
1st
|
9. Event Name: 1500 meter race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Surya Pratap Singh
|
B. Pharm.
|
3rd
|
2nd
|
Rohit Yadav
|
B. Tech. (I.T.)
|
2nd
|
3rd
|
Harendra Kr. Yadav
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
3rd
|
10. Event Name: 1500 meter race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Ranjeeta
|
B. Tech. (E.I.E.)
|
1st
|
2nd
|
Neha Singh
|
B. Tech. (I.T.)
|
2nd
|
3rd
|
Ajeeta
|
B. Pharm.
|
2nd
|
11. Event Name: 110 meter Hurdle race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Chandresh Chaudhary
|
Bio Tech.
|
2nd
|
2nd
|
Ashutosh Chaudhary
|
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Rajan Gupta
|
B. Tech. (E.E.)
|
1st
|
12. Event Name: 100 meter Hurdle race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Ajeeta
|
B. Pharm.
|
2nd
|
2nd
|
Sadhana Maurya
|
B. Pharm.
|
3rd
|
3rd
|
Prabhawati
|
B. Tech. (E.I.E.)
|
2nd
|
13. Event Name: 4 x 100 meter Relay race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
Neha Singh
Priyanshu Singh
Shilpa Yadav
Karishma Pandey
|
B. Tech. (I.T.)
B. Tech. (E.C.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
|
2nd
|
Prabhawati
Varsha Kanchan
Uma Bharti
Ranjeeta
|
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
|
3rd
|
Ritu Vishwakarma
Neha Rai
Deepmala Singh
Savita Singh
|
Bio Chemistry
Bio Chemistry
Bio Chemistry
Bio Chemistry
|
14. Event Name: 4 x 100 meter Relay race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
Anand Kr. Gahlaut
Abhishek Chaurasiya
Arun Chaudhary
Aamir Siddiqui
|
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
Surya Pratap Singh
Albert Tippo
Bal Nath Yadav
Madhusudan Mishra
|
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
|
3rd
|
Chanderesh Chaudhary
Mukesh
Vivek
Vikas
|
Bio Tech.
Bio Tech.
Bio Tech.
Bio Tech.
|
15. Event Name: 4 x 400 meter Relay race (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
Surya Pratap Singh
Albert Tippo
Anil Kr. Vishwakerma
Ramanuj Singh
|
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
|
2nd
|
Harendra Kr. Yadav
Rajesh Kr. Maurya
Hemant Kr. Chaudhary
Anand Yadav
|
B. Tech. (E.C.E.)
B. Tech. (E.C.E.)
B. Tech. (E.C.E.)
B. Tech. (E.C.E.)
|
3rd
|
Harsh Kumar Sinha
Ashutosh Chaudhary
Arvind Chaurasiya
Kamal Yadav
|
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
|
16. Event Name: 4 x 100 meter Relay race (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
Neha Singh
Priyanshu Singh
Ranjeeta
Surbhi Sharma
|
B. Tech. (I.T.)
B. Tech. (E.C.)
B. Tech. (E.I.E)
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
Amrita Singh
Priyanka Kaushal
Akansha Yadav
Geeta Yadav
|
B. Tech. (C.S.E.)
B. Tech. (C.S.E.)
B. Tech. (C.S.E.)
B. Tech. (C.S.E.)
|
17. Event Name: Short Put (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Vishnu Swarup (8.61m)
|
B. Tech. (M.E.)
|
4th
|
2nd
|
Prem Chand Yadav (8.05m)
|
B. Tech. (E.E.)
|
3rd
|
3rd
|
Arun Kumar (8.04m)
|
B. Tech. (E.E.)
|
3rd
|
18. Event Name: Short Put (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Bintey Zehra
|
M. Sc.
|
1st
|
2nd
|
Prabhawati
|
B. Tech. (E.I.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Amrita Singh
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
2nd
|
19. Event Name: Long Jump (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Anil Kr. Vishwakarmma
|
B. Pharm.
|
1st
|
2nd
|
Chanderesh Chaudhary
|
M. Sc. BioTech.
|
2nd
|
3rd
|
Neelmani Kumar
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
1st
|
20. Event Name: Long Jump (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Ruchi Singh
|
B. Tech. (E.E.)
|
1st
|
2nd
|
Ranjeeta
|
B.Tech (E.I.E.)
|
1st
|
3rd
|
Shilpa Yadav
|
B. Tech. (M.E.)
|
1st
|
21. Event Name: Discus Throw (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Vishnu Swarup
|
B. Tech. (M.E.)
|
4th
|
2nd
|
Prem Chand Yadav
|
B.Tech (E.E.)
|
3rd
|
3rd
|
Laxmi Kant Yadav
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
22. Event Name: Discus Throw (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Sadhana Maurya
|
B. Pharm.
|
3rd
|
2nd
|
Prabhawati
|
B.Tech (E.I.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Pooja Kushwaha
|
B. Tech. (E.C.E.)
|
2nd
|
23. Event Name: High Jump (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Arun Kumar (1.5m)
|
B. Tech. (E.E.)
|
3rd
|
2nd
|
Vikas Yadav (1.48m)
|
M.Sc. BioTech.
|
1st
|
3rd
|
Vishnu Swarup (1.46m)
|
B. Tech. (M.E.)
|
4th
|
24. Event Name: High Jump (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Sadhana Maurya
|
B. Pharm.
|
3rd
|
2nd
|
Surbhi Sharma
|
B.Tech. (E.E.)
|
2nd
|
3rd
|
Geeta Yadav
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
2nd
|
25. Event Name: Javelin Throw (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Rahul Yadav
|
Biochemistry
|
1st
|
2nd
|
Arun Kumar
|
B. Pharm.
|
3rd
|
3rd
|
Prem Chand
|
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
26. Event Name: Javelin Throw (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
Year
|
1st
|
Prabhawati
|
B. Tech. (E.I.E.)
|
2nd
|
2nd
|
Sadhana Maurya
|
B. Pharm.
|
3rd
|
3rd
|
Amrita Singh
|
B. Tech. (C.S.E.)
|
2nd
|
27. Event Name: Basket Ball (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
1. Harish Kumar (Captain)
2. Om Prakash Tiwari
3. Ravi Yadav
4. Gaurav Singh
5. Abhinav Nagar
6. Manish Patel
7. Anurag Vikram
8. Aman Singh
9. Gaurav
10. Nitin
11. Rajat Jaishwal
12.
|
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
B. Tech. (E.I.E.)
|
2nd
|
1. Vishnu Swarup (Captain)
2. Ashutosh Kr. Rawat
3. Atul Kumar
4. Jaiveer Yadav
5. Aditya
6. Ankit Rawat
7. Sanjay Kr. Pal
8. Girish
9. Umesh Gupta
10. Chetan Shukla
11. Ishansh Pandey
12. Karvind Kumar
|
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
B. Tech. (M.E.)
|
3rd
|
1. Ankit Kr. Dubey (Captain)
2. Sandeep Kumar
3. Arvind Chaurasiya
4. Ravi Kant
5. Manish Pandey
6. Gaurav
7. Saurabh Singh
8. Ashutosh Kumar
9. Kamal Singh Yadav
10. Prem Chand
11. Anand
12. Vishal Singh
|
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
|
28. Event Name: Volley Ball (Men’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
1. Vishal Singh
2. Anil Kr. Gond
3. Arvind Kr. Chaurasiya
4. Ravikant Ranjan
5. Ashutosh Chaudhary
6. Harsh Kr. Sinha
7. Saurabh Singh
8. Ashutosh Kumar
9. Aditya Singh
10. Prem Chand
11. Anand Kr. Gahlaut
12. Ankit Kr. Dubey
|
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
B. Tech. (E.E.)
|
2nd
|
1. Ramjivan Singh
2. Rahul Yadav
3. Sachin Singh
4. Albert Tippo
5. Ankit Singh
6. Madhusudhan Mishra
7. Surya Pratap Singh
8. Rajbir Singh
9. Pawan Pandey
10. Satyam Pandey
11. Vinay Shanker Singh
12. Abhishek Maurya
|
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
B. Pharm.
|
3rd
|
1. Prashant Singh
2. Vivek Singh Chauhan
3. Vishal Singh
4. Chandan Singh
5. Ankit Pandey
6. Ajeet Kumar
7. Prasenjeet Gupta
8. Nitish Dwivedi
9. Saurabh Yadav
10. Hem Shailabh Chaurasia
11. Jagdish Yadav
12. Surya Prakash Pandey
|
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
M. C. A.
|
29. Event Name: Basket Ball (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Course/Branch
|
1st
|
1. Madhulika Sahni
2. Anjali Maurya
3. Pooja Kumari
4. Km. Pooja
5. Neha Tiwari
6. Madhuri
|
MBA(HRD)
-
-
-
-
-
|
2nd
|
1. Neha Singh
2. Priyanshu
3. Nevedita Yadav
4. Pooja Kushwaha
5. Sandhya Jha
6. Geeta Yadav
7. Amrita
8. Surbhi Sharma
9. Ritu Verma
10. Pooja
11. Karishma Pandey
|
B. Tech
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
|
3rd
|
1. Chandani Singh
2. Preeti Shanker
3. Shilpa Yadav
4. Prabha
5. Ruchi Singh
6. Ankita Maurya
7. Shivani Gaud
|
B. Tech
-
-
-
-
-
-
|
30. Event Name: Volley Ball (Women’s)
Position
|
Participants’ Name
|
Team
|
1st
|
1. Surbhi Sharma
2. Pooja Kushwaha
3. Neha Singh
4. Nivedita Yadav
5. Karishma Pandey
6. Ritu Verma
7. Amrita
8. Geeta
9. Pooja Bharti
10. Sandhya Jha
11. Akansha Yadav
|
Fighter
|
2nd
|
1. Chandani Singh
2. Preeti Shanker
3. Shilpa Yadav
4. Prabha
5. Ruchi Singh
6. Ankita Maurya
7. Shivani Gaud
|
Jacobian
|